Hizmetlerimiz

Petek Temizliği

Petek temizliği özel ilaç ve kimyasallarla temizlenerek, içlerinde sıvı akışını daha düzenli hale getirebilen bu yöntemle de verimi büyük oranda arttırabilen bir uygulamadır. Petekleri içlerinde zamanla meydana gelebilecek paslanma, balçıklaşma ve sıklıkla karşılaşılan kireçlenme gibi sorunlara karşı özel ilaçlı karışımlar ve kimyasallar ile yılda bir kere temizlenmelidir. Temizleme işinde kullanılan yöntemler verimi arttırmak amacıyla veya sistemlerin ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği yapılan dairelerdeyakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20 varan artışlara yardımcı olur.
 
Isıtma sistemlerinizde ( yerden ısıtma, kalorifer petekleri) ve kombilerinizin içinde her zaman belirli miktarda su bulunması gerekir bu su zaman içerisinde kireçlenme ve balçıklaşırlar. Kirlenmeler ve aşınmalar bundan dolayı meydana gelir. Petekleri, vanaları bu tortular daraltabilir veya tamamen tıkanıklığa neden olabilir. Her yıl tahliye vanasından suyu boşaltarak kombi tesisatınıza yeni su yüklenmesi ve suyun tazelenmesi ile bu problemlerin önüne geçemiyor muyuz diye merak ediyor olabilirsiniz? Kombi ısıtma tesisatınıza yeni ilave edilen su, daha fazla tortu oluşturabilecek madde anlamına gelir. Ve tam tersine yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olduğundan metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumu gerçekleşecektir. Bu kireçlenme her yeniden su konulması ile yeniden artışa geçer ve aslında hiç durmaz. Dolayısıyla suyun sistemden alınması ve tazelenmesi bir katkı sağlamaz tesisat temizliğine.
Zamanla kapalı devre kalorifer sistemleri kullanımla beraber, boru ve radyatörler kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka eşanjör kireçten çalışmaz hale gelir, plastik borular ise balçıklanır. Bir milimetrelik kireç radyatör sistemlerinde %7-8 oranında verimlilik kaybına neden olmaktadır. Kullanılan suyun sertlik derecesine göre %20den %30a kadar verim düşüşleri kireçlenmeler dolayısıyla görülebilir. Petek temizliği bu yüzden oldukça önemlidir. Evi ısıtmak için giderek faturalarınız daha da mı çok kabarıyor? Kombi sistemleriniz ilk günkü gibi ısıtmıyor mu ? Petek temizliği hizmetinden faydalanmanız gerekiyor olabilir.
 
Öncelikle tesisatın içerisindeki su tahliye musluğun boşaltılır ve böylece petek temizliğine başlanmış olur. Daha sonra kombi petekleri yıkama işlemi ile başlar. Borunun yüzeyindeki kalıntıların giderilmesi için temizleyici özel sıvılar peteklere gönderilir ve peteklerdeki kirliliğe bağlı olarak yarım saat ile 2 saat arasında dolaşım yapılarak petekler temizlenir.
Petek temizleme cihazımız bu iş için özel üretilmiş olup debisi yüksek basıncı azdır bu cihaz böylece tesisatınızdaki hiç bir düzeneğe zarar vermez. Suyu tersine çevirerek çalkalanma oluşturur bu da temizliğe önemli bir katkı sağlar. Kirli suyu içerisinde ki özel haznelerinde toplayarak kesin bir şekilde temizler.
 
Basınçlı su ile yıkama cihazları ile tesisat içerisine basınçlı su verilerek temizleme yapılır ve temizlik için gereken sökücü güç de bu basınçlı su uygulanır. Burada amaç peteklerin su kanallarını temizleyip açmaktır. Basınçlı su ile temizleme yapılırken de burada uzmanlık tesisatın içinde hiç temizleme sıvısından kalmayacak şekilde bu işlemin yapılıp bitirilmesidir. Burada daha gelişmiş bir yöntem olan petek vanalarının açılarak kirli su çıkartıldıktan sonra temizleyici sıvıyı enjekte eden bazı kimyasallarla da temizleme işlemi zorlaşabilmektedir.
Son olarak petek temizleme cihazı sistemden sökülür kombi filtreleri temizlenir yine başka bir kimyasal koruyucu sistemde bekletilerek kontroller yapılıp petek havaları tek tek alınır vanaların reglaj ayarları yapılarak teslim edilir. Bu işlemler petek sayısına bağlı 2-3 saat gibi zaman alır.
 
Peteklerdeki pisliklerin ve verim düşmesinin belirtileri nelerdir? Peteklerin alt kısımlarının kolay kolay ısınmaması veya hiç ısınmaması. Dibe çöken pislikler sıvı akışını engeller ve petekler hava yaptığı için ısı veremez duruma gelir. Ne kadar dereceyi çoğaltsanız da odayı ısıtmak artık zordur.
 
Bu belirtilerin hiçbiri olmasa dahi size petek temizliği önerisi yapılabilir. Yukarıda belirtilen durumlar aşırı durumlardır. Petekleriniz bu hale gelmeden tedbir alınmadığında peteklerin aldığı durumdur bu noktaya gelmeden temizliğin yapılması hem petekleriniz hem de bütçeniz için çok daha uygun olacaktır. Her kireçlenme verim düşüşü olduğundan illa ki %30a yakın verimsizlik temizlik yaptırmak hiç de avantajlı olmayacaktır.
 
Peteklerin birinden veya kombiden sisteme temizleyici ilaç atarak sistemde suyu dolaştıracak kadar bir basınç uygulanabilir, kirin ve kireçlenmelerin sistemden atılması için petek temizleme cihazlarının ters çalışma sistemi ile, petek içinde çalkalanma yaratarak oldukça derinlemesine bir temizlik yapar. Bu gibi kalorifer peteği temizliği tercih edilmemelidir.